تقویم محتوا,تولید محتوا,تولید محتوا با کیفیت
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

مهم نیست که تیم شما چگونه کار می کند. شب ها به تولید محتوا مشغول است یا در طول روز محتواهای وب سایت را به روزرسانی می کند. همه تیم ها می توانند از راهنمای چند فصلی بازاریابی محتوا استفاده کنند. این مطالب برای همه مفید است و باید از آن مطلع باشند.

همه نکاتی که در این فصل گفته می شود مهم هستند اما به این معنی نیست که همه آن ها همین الان باید اعمال شوند. اگر شما توانایی انجام همه این مطالب را ندارید می توانید آن ها را نشانه گذاری کنید و در زمان مناسب آنها را اعمال کنید.

امیدوارم فصل ایده پردازی در بازاریابی محتوا را خوانده باشید و از آن خوشتان آمده باشد. اکنون پس از بدست آوردن ایده های خود باید به آن ها شکل دهید. بهتر است وظایف خود را سازماندهی کنید و برای شروع این کار پیشنهاد ما ایجاد یک تقویم محتواست. بیایید باهم اولین گام برای سازماندهی روند تولید محتوا یعنی ایجاد تقویم تولید محتوا (Editorial Calendar) را مرور کنیم.

تقویم تولید محتوا (Editorial Calendar)

اگر کار خود را تازه شروع کرده اید شاید این مقاله برایتان کمی گیج کننده و مشکل باشد اما نگران نباشید کارکردن با تقویم محتوا برای شما مفید است. با تقویم محتوا می توانید روند تولید محتوای خود را منظم کنید و از تولید محتوای مناسب جلوگیری کنید، در زمان و هزینه صرفه جویی کرده و یک برنامه مستحکم برای خود و نویسندگانتان داشته باشید. با این کار زمان و فضای کافی برای خلاقیت ایجاد می کنید.

ایجاد تقویم تولید محتوا ساده است و به راحتی نیازهای شما را برطرف می کند. این تقویم یه سند پویاست و با استعفای یک نویسنده و یا پدید آمدن یک موضوع داغ باید بروزرسانی شود.

از بین انوع مختلف اسنادی که برای تقویم محتوا وجود دارد نمونه ای که برای تیم شما مناسب است را انتخاب کنید. ساده ترین نوع آن، یک تقویم ساده است که سطر بالای آن روزهای هفته و در سطر بعدی عنوان مقالات بهمراه نویسنده آن را یادداشت می کنید. پیشنهاد ما یک تقویم بزرگ دیواری با یک ماژیک است.

تقویم محتوا,تولید محتوا,تولید محتوا با کیفیت

نوع دیگری از تقویم برای تیم هایی است که برای برندهای مختلف یا محیط های پیچیده محتوا تولید یا بهینه سازی می کنند. در این تقویم اطلاعاتی مثل دسته بندی موضوعی، اطلاعات نویسنده، نوع محتوا، اطلاعات شبکه های اجتماعی و … نیز درج می شوند.

اگر محتوایی که تولید می کنید باید به تیم های مختلف برسد از نوع دیگری از تقویم محتوا استفاده کنید. به این نوع، تقویم های تولید محتوای پیچیده گویند، که معمولاً برای محتوای ترکیبی استفاده می شوند. در این تقویم همه مراحل ایجاد و انتشار محتوا مشخص می شود و فرد برای همه این مراحل می تواند برنامه ریزی کند. می توانید در زمان کمتری آن را تکمیل کنید. فرقی نمی کند که این کار را در اکسل یا Google doc انجام می دهید، مهم دسترسی دیگران به این سند است.

تولید محتوای باکیفیت,محتوای باارزش,تقویم محتوا

در تقویم های پیچیده و جامع می توان موارد زیادی مثل ایده پردازی، بررسی و مرور حقوقی و انتشار مطالب را نیز اضافه کرد. و یا حتی اگر محتوای شما در موقعیت های متعددی استفاده می شود ممکن است بخواهید پول رایج منطقه، فرمت داده ها و زبان محاوره ای نیز در آن جاسازی شود.

مدیریت محتوا

مدیریت محتوا یعنی مسئولیت هر بخش از کار به عهده چه کسی است. مثلاً مسئولیت محتوا به عهده کیست؟ عملکرد محتوا را چه کسی ارزیابی می کند و تازه بودن آن را چه کسی می سنجد؟ تصمیم بروزرسانی یا پاک کردن محتوای قدیمی و بهینه سازی جریان های کاری تیمی بر عهده کیست؟

مدیریت محتوا برای تمرکز و برنامه ریزی درست برای تولید محتوا بسیار مهم و ضروری است. همه این مسائل گفته شده در دو بخش قرار می گیرد: مدیریت و نگهداری روزانه و استراتژی کلی. در طی مدت طولانی این کارها به شما کمک می کند تا بر روی فرآیند کلی تولید محتوا دید بهتری داشته باشید و مراحل را بین اعضای گروه تقسیم کنید تا کار بهتر انجام شود.

یافتن نویسنده

پس از ایجاد تقویم تولید محتوا و انتخاب مسئول هر مرحله از تولید محتوا، نوبت به انتخاب نویسنده محتوا می رسد. در مقالات گذشته در مورد فریلنسرها و یا استخدام نویسنده خوب صحبت کردیم، و ویژگی های یک نویسنده خوب را برشمردیم. اما کار کردن با نویسندگان مهمان هم گزینه دیگری برای برون سپاری پروژه های تولید محتواست. و سوال اینجاست که کدام بهتر است؟ برون سپاری تولیدمحتوا و یا استفاده از نیروهای داخلی! برای پاسخ به این سوال بیایید برخی از مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم.

سوالات نیروی داخلی(نویسندگان شرکت)برون سپاری(فریلنسرها و نویسندگان مهمان)
مسئولیت افراد با چه کسی است؟ شماخودشان
پراخت توسط چه کسی صورت میگیرد؟شماشما
تخصص در مورد موضوع چقدر است؟وسیع ولی کم عمقعمیق ولی محدود
توانایی برای انجام کارهای بیشتر چقدر است؟هر طور شما صلاح بدانیدبستگی به ظرفیت فرد دارد
زمان چرخش و تعویض افراد به چه صورت است؟بر اساس برنامه ای مشخصمتغیر
هزینه برقراری ارتباط چقدر است؟اندکزیاد
مخاطبان اختصاص یافته چه میزان است؟کوچک تربه طور بالقوه زیاد

 

همانطور که ملاحظه می کنید مزایای استفاده از نویسندگان در داخل شرکت نسبت به فریلنسرها و نویسندگان مهمان مزایای بیشتری دارد ولی این موضوع نمی تواند ارزش استفاده از فریلنسرها را زیر سوال ببرد شاید در برخی مواقع مزایای استفاده از روابط حرفه ای آنها بسیار با اهمیت تر باشد. هر کدام از دو گزینه را که انتخاب می کنید (و شاید هر دو گزینه)، پیشنهاد می شود از کسانی استفاده کنید که روابط و ارتباطات حرفه ای تری دارند و با تجربه هستند و با نحوه کار و پرداخت ها آشناییت دارند.

ابزارهای کاربردی در تولید محتوا

در دنیای اینترنت هر روز یک ابزار جدید و کاربردی وارد بازار می شود که می تواند به کمک شما بیایند. بیایید برخی از این ابزارهای جذاب و مفید را که به کار ما مرتبط هستند بشناسیم:

تقویم محتوا

استفاده از اکسل یا گوگل داکس برای ایجاد یک تقویم محتوا ابزاری مناسب است اما Trello  توانایی های بیشتری دارد. این ابزار اطلاعات مختلف را روی یک کارت نگه می دارد که می توانید با درگ کردن به راحتی آن را در مراحل مختلف جا به جا کنید. اگر محتوای شما تاریخ خورده است ابزار تقویم گوگل (Google Calendar ) برای شما گزینه مناسبی است.

ایده پردازی و تحقیق

بسیار مهم است که بدانید مخاطبان شما به چه موضوعاتی علاقه دارند و به چه چیزی جذب می شوند. برای این کشف مهم باید تحقیق و پژوهش کنید و ابزار Title Marker به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی که در ذهن دارید را به ایده تبدیل کنید. این ابزار کمک می کند تا از کلمات کلیدی مورد نظر خود عنوان های جذاب بسازید و از یک زاویه ای متفاوت به موضوع خود نگاه کنید تا محتوایی جدیدتر و جذاب تر تولید کنید.

پس از یافتن ایده های مرتبط با موضوعات خود، ابزار Survey Monkey به شما کمک می کند تا ببینید مخاطبتان به چه فکر می کنند و برای چه موضوعاتی نیاز به اطلاعات دارند. برای اینکه بدانید مخاطبان شما در تمامی پلتفرم ها در مورد محتوای شما چه می گویند میتوانید از ابزار Storify استفاده کنید. با این ابزار می توانید این منابع را ذخیره و یا به یک اینفوگرافیک تبدیل کنید. یادتان باشد یک سوال اجتماعی ساده می تواند شگفتی هایی بیافریند. پس از مخاطبان خود بپرسید و شگفتی ها را تماشا کنید…

فرمت محتوا

بخاطر داشت باشید افراد مختلف با سلایق متفاوتی وارد سایت شما می شوند. همه مخاطبان خواننده متن نیستند و گاهی افراد دوست دارند با محتوای بصری و تعاملی شما ارتباط بگیرند. پس برای تمامی افراد محتوا بسازید و همه را مد نظر قرار دهید.

تصویرسازی

استفاده مناسب از تصاویر می تواند خواننده را به تعامل با محتوا شما وادار کند و مطلب شما را در ذهن خود حک کند. شما می توانید با جلوه های بصری ایده های خود را به شیوه بهتری به نمایش بگذارید. با تصاویر محتوا شما بهتر خوانده می شود. حتی اگر طراح یا گرافیست ندارید از تصاویر ساده در لابه لای متون خود استفاده کنید. همچنین می توانید تصاویرتان را با Skitch ایجاد کنید و یا تصاویر فعلی خود را با ابزار Pixlr ویرایش کنید. برای سفارشی تر کردن تصاویر نیز می توانید از Canva استفاده کنید.

وقتی تصاویر را از اینترنت پیدا می کنید حواستان به قانون کپی رایت باشد. استفاده از تصاویر متحرک را نیز فراموش نکنید، ابزارهای زیادی برای ایجاد Gif های متحرک، آزمون ها، نظرسنجی ها و نقشه های متحرک و تعاملی وجود دارد.

یافتن زمان مناسب برای نوشتن در اوقات شلوغ و پرکار

برای تولید محتوا نیاز به صرف انرژی زیادی دارید بخصوص اگر بخواهید محتوایی با کیفیت بسازید. برای اینکه بتوانید زمان های مناسب برای نوشتن داشته باشید می توانید هر پروژه را به وظایف کوچک تری تقسیم کنید. مثلاً برای نوشتن پست های وبلاگی از مراحل زیر استفاده کنید:

۱٫ پژوهش

۲٫ ساخت طرح کلی

۳٫ پر کردن طرح کلی

۴٫ نوشتن پست از نو و تمام کردن آن

۵٫ ویرایش و بررسی دقیق

۶٫ نوشتن سرتیتر ها

۷٫ بررسی سئو

۸٫ ویرایش نهایی

۹٫ انتخاب تصاویر مناسب

به این ترتیب اگر زمان مشخص و یکپاره ای برای نوشتن ندارید می توانید بعد از انجام پژوهش خود، ۱۵ الی ۳۰ دقیقه برای نوشتن طرح کلی خود وقت گذاشته و در زمان دیگری یک ساعته آن را پر کنید. سپس مراحل دیگر را طی یک ساعت دیگر تکمیل کنید.

بعد از ایجاد پیش نویس محتوا بقیه کارها آسان است و حتی نوشتن سرتیترها که زمان بیشتری می خواهد هم ساده خواهد بود.

این کار باعث می شود ذهن شما درگیر کار باشد و زمانی که مشغول کارهای دیگر خود هستید هم به کار نوشتن در پس زمینه ذهنتان بپردازید. نویسنده ی مشهور ارنست همینگوی برای نویسندگی از همین روش استفاده می کرد.

به کیفیت محتوا بیش از کمیت آن توجه کنید!

یک محتوای متوسط و بی کیفیت به کسب و کار شما آسیب می زند

برای انتشار محتوای کم در بازه زمانی یک ماه ممکن است بهانه هایی بتراشید، باید بدانید که انتشار محتوا بصورت روزانه امری مهم است اما در عین حال نباید کیفیت را فدای کمیت کنید.

تولید محتوا,تولید محتوا با کیفیت,تولید محتوای باکیفیت

محتوای باارزش,تقویم محتوا,تولید محتوا

مشتری شما در اینترنت به دنبال محصول شماست و اگر محتوای شما را پیدا کند که تنها پر از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شماست و کمکی به او نکند و نیازش را برآورده نسازد بی درنگ و ناامیدانه سایت شما را ترک می کند. موتورهای جستجو چنین مقالاتی را اسپم میدانند. پس کیفیت مطالب شما بسیار با اهمیت ترین نکته ای است که در زمان تولید باید مراقبش باشید زیرا محتوای با کیفیت در جذب و رضایت مشتری شما بسیار اثر گذار است.

ویرایش محتوا

پس از تکمیل محتوا نوبت به ویرایش آن می رسد تا تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطب داشته باشد. یک فرد متخصص باید این کار را انجام دهد. طبق گفته های مقاله تشکیل تیم تولید محتوا، دو نوع ویرایش داریم: توسعه ای و متنی. ویرایستار توسعه ای ساختار کلی را نگاه می کند و ویراستار متن املای کلمات و اشتباهات دستوری را بررسی می کند.

اگر تیمی کوچک دارید یا بودجه کافی ندارید نباید از فاز ویرایش صرف نظر کنید، زیرا این بخش مزایای زیادی برای شما دارد و باعث رشد نویسندگانتان می گردد. بسیاری از تیم های تولید محتوا کار ویرایش را نیز به خوبی انجام می دهند اما برخی سازمان ها یک ویراستار متخصص و با تجربه را ترجیح می دهند تا متنی بدون اشتباه داشته باشند.

رعایت قوانین سئو

هر چه پیش می رویم درک موتورهای جستجو از زبان طبیعی انسان ها بهتر می شود به همین دلیل در نوشتن یک محتوای خوب بیشتر به سئو نیاز دارید. بنابراین وقتی محتوای خود را ویرایش می کنید زمانی را نیز برای بررسی سئو آن اختصاص دهید. سعی کنید متن را پر از کلمات کلیدی نکنید و به جای آن از کلمات هم معنی و مشابه استفاده کنید. پس از پیش نویس مقاله خود بهتر است نکات مهم سئو را در آن بررسی کنید تا مطئن شوید محتوای شما حداقل شرایط لازم سئو را دارد.

نکات زیادی وجود دارند که می توانید برای بهتر کردن سئو مقالات خود استفاده کنید در اینجا به برخی از مهم ترین آن ها می پردازیم:

• استفاده از کلمات کلیدی در عنوان مقاله.

• درج کلمات کلیدی به صورت H2 در متن. (می توانید از کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید)

• تکرار حداقل یکبار کلمات کلیدی در متن. (یادتان باشد از تکرار بیش از حد این کلمات در متن بپرهیزید)

• استفاده از تگ alt برای تصاویر و استفاده از کلمات کلیدی مناسب در آن.

یه نکته در مورد کپی رایت

قطعاً می دانید دزدین محتوای دیگران به هیچ عنوان صحیح نیست. این محتوا می تواند متن یا تصویر یا هر نوع مطلبی باشد. حتماً شما نیز دوست ندارید کسی بدون اجازه از محتوای تولید شده شما استفاده کند. پس از تصاویر خودتان استفاده کنید و اگر نتوانستید تصویری ایجاد کنید یا تصاویری که برای دیگران است را بخرید یا از لایسنس های موجود استفاده کنید. همچنین می توانید بخشی از محتوای دیگران را بصورت نقل قول بیان کنید.

بطور خلاصه، نباید از عنوان و ایده دیگران کپی برداری کرد. برای استفاده از محتوای سایرین باید از آنها اجازه گرفت.

همکاری با طراح (designer) و توسعه دهنده وب (developer)

هر طراح و توسعه دهنده ای کمی متفاوت هستند بنابراین ما نمی توانید یک راه و شیوه کار برای تمامی امور بدهیم اما در این جا پیشنهاداتی برای همکاری بهتر ارائه می دهیم.

نظرات دیگران را بپرسید

پرسیدن سوالات عمومی و جلسات طوفان فکری برای کار در یک تیم در کنار سایر افراد بسیار مناسب است. می توانید بپرسید که اعضای تیم شما در مورد کارتان چه نظری دارند و بنظر آنها چه تغییراتی لازم است. به نظراتشان گوش دهید و جزئیات را با آنها به اشتراک بگذارید تا تعامل خوبی داشته باشید و از آن نتیجه بگیرید.

وقتی طراح شما می گوید تم رنگی انتخابی شما مناسب نیست و قدیمی شده، از نظر او استقبال کنید و بکار ببندید. اگر توسعه دهنده برای نسخه تعاملی وقت بیشتری می خواهد اطلاعات مورد نیازش را در اختیارش قرار دهید و از هزینه کردن های اضافی بپرهیزید.

بررسی کلی

همیشه یک بررسی کلی از کار خود داشته باشید زیرا ممکن است مواردی در فرآیند طراحی و توسعه تغییر کنند، در این صورت می توانید نقاط قوت و ضعف آن را بسنجید. اگر این بررسی ها را با تیم خود هماهنگ کنید و آن ها در جریان قرار دهید مطمئناً در پایان کار از نتیجه متعجب نمی شوید. مثلاً متوجه می شوید که هیچ کدام از اعضای تیم به زبان برنامه نویسی داغ و جدید شما مسلط نیستند و سعی در انجام کاری دارند که بی فایده است.

بازنویسی متن

تا وقتی محتوای خود را به طراح یا توسعه دهنده تحویل نداده اید هنوز فرآیند انتشار محتوایتان کامل نشده است. شاید طراح یا توسعه دهنده شما از شما بخواهد تا بخشی از محتوا را برای قرار گیری در بخشی خاص بازنویسی کنید. پس قطعه شما نسخه نهایی باید دوباره بررسی کنید. ممکن است در حین این کپی کردن های متعدد اتفاقاتی رخ دهد و تغییراتی در متن ایجاد شود و هیچ چیز غمناک تر از اشتباهات تایپی در متن زیبای شما نیست! پس حتما نسخه نهایی را بررسی کنید.

تولید محتوا با کیفیت,تولید محتوای باکیفیت,محتوای باارزش

بدانید چه زمانی باید برای یک ایده بجنگید

وقتی با افراد زیادی در تعامل قرار میگیرید ممکن است ایده اصلی شما کم کم در نظرتان خوب نباشد و ایده های دیگری به ذهن شما خطور کند. همیشه باید در نظر داشته باشید که متن شما برای چه افرادی نوشته شده و چطور باید از ایده خود دفاع کنید. شاید مبارزه کار جالبی نباشد اما گاهی نیاز است که برای ایده خود بجنگید.

قدم های بعدی در تولید محتوای با کیفیت

تبریک می گویم! شما در مسیر ایجاد یک محتوای عالی و با کیفیت برای کسب و کار خود هستید. اینک در مسیر درست تولید محتوا قرار گرفته و به خوبی پیش می روید. زمان آن رسیده که محتوای خود را تبلیغ کنید و در شبکه های اجتماعی در مورد آن صحبت کنید. خبر خوش این است که مقاله بعدی ما به این موضوع اختصاص دارد. حتماً آن را مطالعه کنید. بدرود.

 

دیدگاه ها

یک نظر در مورد “ آموزش تولید محتوا با کیفیت
  • no name

    چه عالی

    ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *