محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

نوشتن محتوا بهینه یکی از بخش های مهم سئو داخلی است. سئو کردن محتوا در واقع به معنی تولید محتوا و بهینه سازی آن می باشد که توانایی کسب رتبه های برتر در انواع موتورهای جستجو از جمله گوگل را داشته باشد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که نوشتن محتوا یا همان متن هر پیج، با آموزش تولید محتوا بسیار متفاوت می باشد. زیرا که نوشتن متن محتوا بر اساس قواعد سئو خود دارای اصول خاصی می باشد که در اینجا توضیح خواهیم داد.

در این مقاله سعی بر این داریم که با اصول نوشتن محتوا آشنا شوید. پس مثل همیشه با ما همراه باشید.

نکات نوشتن محتوا برای سایت

انتخاب کلمه کلیدی اصلی

موثرترین نکته در نحوه نوشتن محتوا انتخاب کلمه کلیدی می باشد باید یک کلمه کلیدی را پیدا نموده و بر روی آن متمرکز شوید و سپس کار کنید. کلمه کلیدی موضوع اصلی متن صفحه شما را مشخص می کند. پاسخ دادن به سوالات زیر می تواند بر روی انتخاب یک کلمه کلیدی مناسب تاثیرگذار باشد. همچنین با ابزار تحقیق کلمات کلیدی به صورت رایگان می توانید پراستفاده ترین عبارات مورد جستجو و مورد هدف تان را پیدا کنید.

لیست سوالات برای انتخاب یک کلمه کلیدی مناسب:

  • آیا هم راستا با موضوع محتوای کلی سایت است؟
  • آیا در لیست برتر پرجستجوترین ها قرار دارد؟
  • میزان رقابت آن چطور است؟
  • کاربرد آن به صورت ترکیبی بهتر است یا تکی؟
  • نحوه نوشتن آن چگونه باشد بهتر است؟

تصویر زیر کلمه اصلی این مقاله را به شما نشان می دهد که در ابتدای پاراگراف قرار دارد.

آموزش نوشتن محتوا,اصول نوشتن محتوا,نوشتن استراتژی محتوا

انتخاب لیست کلمات کلیدی ثانویه

بعد از انتخاب یک عبارت اصلی و قرار دادن در جایگاه های مخصوص به خودش مانند: ابتدای عنوان صفحه، ابتدای توضیحات یا تگ Description و همچنین شروع کردن پاراگراف اول با آن؛ حال نوبت به انتخاب و همچنین استفاده از عبارات ثانویه می رسد. نویسنده نباید بر روی آنها زوم کند بلکه تنها هدف آن کمک به مخاطب و همچنین گوگل است تا بهتر بتواند مفهوم را درک نمایند. با رعایت موارد زیر بین عبارت اصلی و ثانویه وجه تمایز ایجاد می کنید تا تشخیص آن نیز برای گوگل آسان تر باشد.

نوشتن تولید محتوا,نوشتن محتوا,نوشتن محتوای سئو شده

  • همانطور که گفته شد Main Keyword را در مکان های خاص خودش قرار بدهید. کلمه کلیدی اصلی باید حتما به صورت بولد شده در ابتدای پاراگراف اول باشد. لینک دهی را با عبارات ثانویه انجام بدهید.

محتوای طولانی یا کوتاه؟

قبل از نوشتن محتوا برای سایت، به این سوال پاسخ بدهید؛ از نظر شما محتوای طولانی بهتر است یا کوتاه؟ از نظر گوگل محتوای طولانی بیشتر مورد پسند قرار می گیرد و رنک می گیرد. حداقل اندازه یک مقاله باید سیصد(۳۰۰) کلمه باشد و حداکثر آن سه هزار کلمه (۳۰۰۰) است. ربات های خزنده گوگل اصلا به سراغ؛ محتواهای خیلی کوتاه نمی روند و آن ها را Index نمی کنند. از نظر ما محتوای بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه بسیار خوب و بهینه می باشد.

درست است در ابتدا نوشتن مقاله با طول متن زیاد شاید کمی سخت باشد ولی به مرور زمان با تسلط بیشتر و همچنین کسب تجربه بر روی موضوع و هدف کلی سایت تان این امر امکان پذیر می باشد. همچنین لازم نیست که تمامی ۳۰۰۰ واژه را یک باره ایجاد کنید. از بروزرسانی ها متعدد استفاده کنید. آپدیت سایت نیز برای گوگل با اهمیت می باشد.

ابزار Word Counter Plus یک افزونه گوگل کروم می باشد که با نصب آن بر روی مرورگرتان به راحتی با انتخاب متن موردنظر و کلیک راست می توانید تعداد کاراکتر، تعداد کلمه را ببینید.

آموزش نوشتن محتوا,اصول نوشتن محتوا,نوشتن استراتژی محتوا

استفاده از تگ های heading

استفاده بهینه از عناوین در نوشتن استراتژی محتوا، مهم است. تگ های هدینگ با بخش بندی متن، باعث افزایش خوانایی برای کاربر می گردد. این تگ ها به ترتیب ارزش از H1 تا H6 می باشند. تگ های H4 تا H6 اهمیت خیلی کمی دارند. نکته قابل توجه اینکه، هر صفحه شما فقط و باید یک تگ H1 داشته باشد. در تصویر زیر محل تگ H1 در وردپرس نشان داده شده است.

نوشتن تولید محتوا,نوشتن محتوا,نوشتن محتوای سئو شده

شما می توانید با استفاده تصاویر بهینه، فایل های گیف، لینک های داخلی و خارجی به محتوای صفحه تان ارزش بدهید.

متن ویدیوی محتوای طولانی یا کوتاه

کدام یکی از محتواها بهتر است: محتوای طولاتی یا محتوای کوتاه؟ اگر در گذشته به این مساله فکر می کردید؛ خیلی ها می گفتند که نه، محتوا باید منظور را برساند. این درست است اما اگر از منظر سئو به محتواها نگاه کنیم، گوگل محتواهای طولانی تر را بیشتر دوست دارد. یعنی این که محتوای بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه را بیشتر از ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه دوست دارد. الان شما می گویید که ای وای من الان چه طوری باید ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه را بنویسم. نمی شود!!!! خودت را از دره بیانداز پایین!!

اگر می خواهید که سئو را به درستی اجرا کنید باید بهایش را بپردازید؛ و یک محتوای هدفمند و خوب بین همین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ را تولید کنید. اگر نکاتی را بهت می گویم را رعایت کنی، هیچ کاری ندارد خیالت راحت باشد. با من باش تا یاد بگیری که چگونه محتوای ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تولید کنی که هم سئو باشد و هم مناسب برای کاربر.

محتوای بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه را با چند trick می توانید انجام بدهید و یک محتوای مناسب بشود. اولین نکته چیست؟

اولین نکته این است که؛ از تصاویر استفاده کنید. یعنی دو الی سه تصویر برای این محتوا باید داشته باشید. حواستان باشد که تصاویر را تزیینی نگذارید. فقط صرف این نباشد که یک تصویری داخل صفحه باشد. تصاویر را در بین محتواها استفاده کنید و برای تفهیم کردن موضوع از تصویر استفاده کنید.

آموزش نوشتن محتوا,اصول نوشتن محتوا,نوشتن استراتژی محتوا

اینفوگرافیک ها و کمک کردن تصویر به متن خیلی مهم است. تصویر باید به من کمک کند. اگر تصویر را حذف کردیم و اتفاقی برای متن نیافتد یعنی اینکه اصلا تصویر نیازی نیست. شما باید با تصویر متن را کامل کنید. نکاتی داخل تصویر باشد که داخل متن نیست. یا اگر نکته ای را در داخل تصویر توضیح داده اید، آن نکته کامل کننده متن باشد و تفهیم موضوع را راحت تر توضیح بدهد.

خیلی از دوستان تصاویر را استفاده می کنند و به صورت تزیینی می گذارند و گاهی اوقات پیش می آید که نمی توانند بیش از یک alt برای آن سه یا چهار تصویر بنویسند. این یعنی که شما یک تصویر دارید، و تصاویر دیگه بیهوده استفاده شده اند. این بیهوده استفاده شدن باعث می شود که حجم بارگذاری صفحه شما را بیشتر می کند. کاربر باید زمان و حجم بیشتری بگذارد و این حجم و زمان بیشتر گذاشتن بیهوده است.

نکته دوم: سعی کنید به چهار پرسش اساسی کاربر در محتوا پاسخ بدهید. یعنی بیاید چهار پرسش پر تکرار کاربر را در محتوا پاسخ بدهید. اگر قرار است در مورد آموزش سئو صحبت کنید؛ چهار سوال اساسی در مورد آموزش سئو را در داخل متن توضیح بدهید؛ و همچنین آن سوال ها را نیز در داخل متن بیاور.

آخرین نکته: انیمیشن ها در داخل متن غوغا می کنند. استفاده از انیمیشن بسیار توصیه می شود. می توانید گیف استفاده کنید و یا این انیمیشن ها را به صورت ویدیو بگذارید. این موارد باعث می شود که جذابیت محتوا بیشتر بشود و در نهایت زمان حضور کاربر در آن صفحه و سایت ما به شدت افزایش پیدا می کند.

من این نکات را به شما گفتم تا متوجه بشوید که به راحتی می توان محتواهای ۱۰۰۰ کلمه ای تولید کرد. حواس تان باشد که اگر بتوانید این نکته ها را رعایت بکنید. در گوگل هم بدست آوردن رتبه های برتر کاری ندارد؛ و جایگاه تو در آن رتبه ها است. موفق و پیروز باشید.

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *