خلاصه کتاب ایر بی ان بی
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۵/۰۵

خلاصه کتاب داستان ایر بی ان بی (ترجمه کتاب The Airbnb Story) در چند دقیقه:

به سوال جواب دهید:

بنظرتان شرکت Airbnb چگونه و با چه فرایندی توانست خود را به کسب و کاری موفق تبدیل کند؟

چطور و در چه زمانی بخوانم؟

این شرکت همه تصورات را نسبت به اعتماد کردن به غریبه ها به هم ریخته است. از دروان کودکی همیشه به ما گفته شده است که به افراد غریبه اعتماد نکنید؛ سوار ماشین شان نشوید؛ اما با پلتفرمی که شرکت ایربی ان بی طراحی کرده است، نه تنها به افراد غریبه اعتماد می کنیم، بلکه شب را نیز در خانه شان می گذرانیم، بدون هیچگونه ترس یا نگرانی.

شیوه کار این platform به این شکل است که افراد در سرتاسر جهان می توانند اتاق های اضافی منزل شان را کرایه بدهند؛ آن هم به اشخاصی که برای مسافرت و بازدید از شهر آماده اند.

با اینکه هنوز تازه کار است اما میزان درآمد اش در سال ۲۰۱۶ رقم ۱٫۶ میلیارد دلار برآورد شد. پیش بینی ها حاکی از رشد دوبرابری این رقم در سال ۲۰۱۷ می باشد یعنی ۲٫۸ میلیارد دلار.

اما برای سال ۲۰۲۰ انتظار پیشرفت چشمگیر تا عدد ۸٫۵ میلیارد دلار وجود دارد.

در این کتاب می خواهیم به سوالات شما در مورد اینکه سرآغاز این شرکت از کجا بوده و اینکه چگونه مسیرش را با موفقیت و اینقدر سریع طی نموده تا به چنین جایگاه خوبی در صنعت هتلداری برسد؟ پاسخ دهیم.

Airbnb کار خود را با یک طرح ساده آغاز کرد!

در اکتبر سال ۲۰۰۷، برایان چسکی (Brian Chesky) و جو بيا (Joe Gebbia) که دانش آموخته دانشکده طراحی رُد آیلند (Rhode Island) نیویورک بودند، سعی داشتند تا جایگاه شغلی خود را در سانفرانسیکو تثبیت کنند. علیرغم اینکه آنها فارغ التحصیل رشته طراحی بودند اما در تامین مخارج روزانه خود مشکل داشتند. این دو مرد جوان دو راه بیشتر نداشتند؛ یا باید راهی برای کسب پول بیشتر پیدا می کردند یا به شهر خودشان بازمی گشتند.

آن ها به هنگام تحصیل در دانشگاه یاد گرفته بودند که هر مشکلی را با داشتن تفکری خلاق می توان حل کرد. آنها پس از چاره اندیشی زیاد تصمیم گرفتند تا انرژی خود را روی کنفرانس پیش روی انجمن طراحان صنعتی آمریکا در سانفرانسیسکو متمرکز کنند.

آنها با بررسی شرایط متوجه شدند که در طول این رویداد شهر با کمبود تعداد اتاق هتلها مواجه خوهد شد. همین آگاهی نسبت به شرایط موجود باعث شد ایده ای نو در ذهن آنها شکل گیرد.

خلاصه کتاب ایر بی ان بی,خلاصه کتاب داستان ایر بی ان بی,داستان ایر بی ان بی

آنها این حرکت اقتصادی را AirBed & Breakfast به معنی تخت بادی و صبحانه نامیدند و آن را در وبلاگ شان تبلیغ کردند. در کمال تعجب این حرکت اقتصادی ساده و خلاقانه آنها نتیجه داد و در عرض چند روز، سه مشتری آنجا را رزرو کردند. آنها پس از موفقیت اولیه طرحشان، تصمیم گرفتند که راهی برای اجاره آپارتمان های دیگران پیدا کرده و از این طریق واسطه گری کنند.

اولین رویداد پیش روی آنها برای این پروژه، فستیوال South by Southwest که یکی از بزرگ ترین فستیوال های موسیقی در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود، بود. آن فستیوال در شهر آستین (Austin) ایالت تگزاس برگزار می شد و بطور همزمان، گردهمایی ملی حزب دموکرات در شهر دِنِور (Denver) ایالت کالرادو (Colorado) هم در جریان بود.

این دو نفر تصمیم گرفتند برای هر دو رویداد، مهندسی را استخدام کنند که یک رابط کاربری به این پروژه اضافه کند و مهارت برنامه نویسی فوق العاده ای نیز داشته باشد. گزینه مدنظرشان برای این پست ناتان بلچارزیک (Nathan Blecharczyk) بود که گبیا پیش تر از آن، سابقه همکاری با او را داشت.

اما پس از شکل گیری، این گروه کوچک و ماهر سه نفره، آنها با مشکلاتی مواجه شدند. مهمترین مسئله آنها جلب اعتماد و توجه مردم بود؛ زیرا افراد حاضر نبودند خانه خود را در اختیار غریبه ها قرار دهند. آنها برای مقابله با این مشکل، در وبلاگ های کوچک محلی شروع به تبلیغات کردند.

این اقدام، توجه رسانه ها را به خود جلب کرد و باعث شد نیویورک تایمز، مقاله ای در مورد این شرکت کوچک و عجیب و غریب منتشر کند. انتشار مقاله توسط نیویورک تایمز، کمک بسیاری به محبوبیت این شرکت کرد. در نهایت این امر، حدود ۸۰۰ نفر به عنوان میزبان ثبت نام کردند و ۸۰ رزرو موفقیت آمیز انجام شد. این اتفاق برای آنها یک موفقیت بزرگ محسوب میشد!

Airbnb برای موفقیت نیاز داشت که منعطف تر عمل کند!

در بوک لایت پیشین مشخص شد که این گروه در اولین رویداد یعنی گردهمایی ملی حزب دموکرات، موفق ظاهر شدند؛ اما پس از آن، وبسایت آنها بازدیدکننده چندانی نداشت. به همین دلیل کم کم دچار یاس و ناامیدی شدند اما هرگز احساس تسلیم شدن نداشتند!

کتاب داستان ایر بی ان بی,خلاصه کتاب ایر بی ان بی,خلاصه کتاب داستان ایر بی ان بی

 

به همین دلیل ایده جالبی به ذهن شان رسید. آنها تصمیم گرفتند غلات صبحانه با نامهای (۰ Obama) و (Cam’n McCain) که دو سیاستمدار سرشناس آمریکایی بودند، سرو کنند. با فروش این غلات صبحانه به عنوان محصولات جدید، حدود ۳۰.۰۰۰ دلار پول درآوردند. اما نکته مهم تر این است که آنها توانستند توجه پال گراهام (Paul Graham) را نیز جلب کنند. پال گراهام یک میلیاردر در صنعت تکنولوژی و موسس

شرکت (Y Combinator) بود. او سکوی پرتاب برای استارتاپهای سیلیکون ولی واقع در سانفرانسیسکو بود که بسیاری از شرکت های کامپیوتری در آن متمرکز هستند.

گراهام در ابتدا از ایده AirBed & Breakfast استقبالی نکرد اما پس از اینکه در مورد غلات صبحانه شنید، از ثابت قدمی و مقاومت این تیم خوشش آمد. او به آنها یک دوره آموزشی سه ماهه ارائه داد. به عنوان گام اول، گراهام این نکته را به این گروه سه نفره یادآور شد که نیاز است تا در شهر نیویورک ساکن شوند؛ زیرا اکثر مشتریانشان در آنجا اقامت داشتند.

چسکی و گبیا پس از اینکه به طور موقت به این شهر نقل مکان کردند، عکس هایی که میزبان ها در هنگام اقامتشان می گرفتند را بهبود بخشیدند تا کسب و کارشان بهتر تبلیغ شود. در همین هنگام بلچارزیک مشغول تغییر جنبه فنی کارها بود.

در طول این دوره، تیم آنها تصمیم به ایجاد تغییراتی در مدل تجاری خودش کرد. به عنوان مثال کاربرانی که درخواست اجاره یک آپارتمان را به طور کل داشتند، چسکی و گبیا را متقاعد کردند که اگر آنها از الزام ارائه تشک بادی و صبحانه صرف نظر کنند، این شرکت جذابیت بیشتری نزد مردم پیدا خواهد کرد. در نتیجه این پیشنهاد، شرکت AirBed & Breakfast به Airbnb تغییر نام پیدا کرد.

در همین روزهای ابتدایی بود که چسکی و گبیا وقت زیادی را صرف کردند تا با سازماندهی دورهمی ها و جلسه هایی، به میزبان ها نشان دهند که چطور می توانند با کرایه دادن آپارتمان هایشان درآمدزایی کنند. ایده های جدید آنها خیلی سریع پله های موفقیت را طی کرد و درآمدشان به هفته ای ۱۰۰۰ دلار رسید!

این موفقیت توجه گرگ مک آدو (Greg McAdoo) را جلب کرد. او در شرکت سکویا (Sequoia) که یک شرکت سرمایه گذاری آمریکایی فعال در صنعت تکنولوژی بود، کار می کرد. همچنین او قبل تر در گوگل و اپل سرمایه گذاری کرده و کاملا آگاه بود که کسب وکار اجاره در حوزه مسافرت، ارزشی به مبلغ هنگفت ۴۰ میلیارد دلار دارد!

Airbnb با یک سرمایه گذاری به مبلغ ۵۸۵ هزار دلار از سمت شرکت سکویا که به دلیل اعتماد مک آدو به ایده این گروه شکل گرفته بود، به سرعت به ارزش ۲.۴ میلیون دلار دست یافت.

با رشد Airbnb این شرکت همچنان به رسالت خود پایبند ماند

یک ایده ساده که بنا بر آن دو نفر تشکهای بادی شان را در آپارتمان خود کرایه دادند، قوت گرفت و حال، هزاران نفر در سراسر آمریکا در حال کرایه دادن مکان زندگیشان هستند. Airbnb به عنوان یک جایگزین ماجراجویانه، غير معمول و ارزان برای اقامتگاه های سنتی رونق پیدا کرد که برای نسل جوان به شدت جذاب بود.

برای حفظ این موفقیت، چسکی که حالا مدیرعامل شرکت تازه تاسیس شان بود، این مسئله را به رسالت Airbnb بدل کرد.

این رسالت این بود که درون تمام کارهایی که شرکت می کند باید یک تبادل انسانی منحصر به فرد وجود داشته باشد. این شرکت هر میزبان را ملزم کرد که یک ویژگی و هدیه خاص به مسافران ارائه کند، به عنوان مثال یک بسته خوش آمدگویی خانگی، یا اینکه میزبان هنگام آمدن مشتری در خانه باشد تا از او استقبال کند.

چسکی معتقد بود که ارتباط انسانی در فرهنگ Airbnb، کلیدی محسوب میشود. به همین دلیل پایه های اصلی این شرکت، شامل علاقه به انسانیت، تعهد، سخت کوشی و شوخ طبعی بنا شد

 با رشد بیشتر با موانع قانونی مواجه شده است

در بسیاری از کشورها، اجاره کوتاه مدت آپارتمان ها غیرقانونی است و به همین دلیل، شرکت Airbnb، درگیر مسائل قانونی شد. به عنوان مثال برخی از آگهی های Airbnb قوانین اجاره محلی یا مقررات ساختمان را زیر پا می گذاشتند. اما خوشبختانه این شرکت توانست با برخی شهرداریها توافقنامه هایی امضا کند تا این اجاره ها را قانونی سازد. در باب اجاره های کوتاه مدت، چارچوب های جدیدی شکل گرفت. به عنوان مثال در شهرهایی نظیر شیکاگو و پاریس، پرداخت مالیات مطرح شد.

اما این شرکت با مشکلات دیگری هم دست وپنجه نرم می کرد. برخی شهرها با وجود این شرکت مخالف هستند؛ زیرا ناآرامی هایی را برای ساکنین شهر خلق می کند. سانفرانسیسکو، برلین و بارسلونا جزو این شهرهای مخالف هستند اما سرسخت ترین آنها نیویورک است، شهری که بزرگترین بازار Airbnb محسوب می شود و سالانه ارزشی به اندازه۴۵۰ میلیون دلار برای این شرکت ارزشخلق می کند.

شرکت با مسئولین منتخب شهرها، فعالین حوزه اقامتگاه های ارزان قیمت و حتی نمایندگان صنعت هتلداری محلی مشکل دارد. این سازمان ها، حمایت شهروندان محلی را در جهت پشتیبانی از خودشان دارند.

پس از کشمکش های بسیار، در پاییز سال ۲۰۱۵، Airbnb یک پیمان اجتماعی منتشر کرد که در آن متضمن شد فعالیت های این شرکت هیچگونه تاثیر منفی بر هزینه اقامتگاه های نیویورک نداشته باشد.

آینده ای روشن با رشد سریع مجموع کاربران و ارائه محصولات جدید به فضای مجازی

زمانی که Airbnb کار خود را آغاز کرد، بین مردم تردیدی وجود داشت مبنی بر اینکه شبی را در خانه یک غریبه بگذرانند. اما هم اکنون تعداد کاربران Airbnb دائما در حال افزایش بوده و این شرکت در مسیر تبدیل شدن به یکی از بزرگترین شرکت ها در صنعت هتلداری است.

با این وجود یک شرکت بازار سنجی به نام Cowen، توسط یک نظرسنجی متوجه شد که علی رغم توسعه Airbnb، تنها نیمی از افرادی که در نظرسنجی شرکت داشتند این شرکت را می شناختند. مسئله مهم تر این بود که تنها ۱۰ درصد این افراد از خدمات شرکت استفاده کرده بودند!

با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که پتانسیل فوق العاده ای برای این شرکت وجود دارد تا با برندسازی و معرفی بیشتر خود، میزبان ها و مهمانان جدیدی را به عضویت Airbnb آورد. مسئله ای که این نکته را تایید می کند، این است که ۸۰ درصد افرادی که اطلاعات کمی در مورد این شرکت داشتند، علاقمند بودند که آن را امتحان کنند و ۶۶ درصد از آنها، آمادگی این را داشتند که در سال جاری از خدمات Airbnb استفاده کنند.

داستان ایر بی ان بی,کتاب داستان ایر بی ان بی,خلاصه کتاب ایر بی ان بی

سخن آخر کتاب

شرکت Airbnb پیش از آنکه به یک شرکت اجاره آپارتمان موفق تبدیل شود، کار خود را به عنوان یک راه حل خلاق توسط دانش آموختگان جوان دانشگاهی که از پس هزینه اجاره بهایشان بر نمی آمدند، آغاز کرد.

 

💥ایده نوآورانه آنها که برآمده از ضرورت تامین هزینه های اولیه زندگی شان بود، در نهایت به حدی رشد کرد که به محبوبترین پلتفرم محل اقامت در تاریخ تبدیل شد. 💥

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *