تگ هدینگ
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۲/۳۰

تگ هدینگ که شامل تگ های (H1 تا H6) است؛ برای تیتربندی و عنوان بندی بخش های مختلف محتوا می باشد. استفاده از آنها منجر به افزایش خوانایی متن شده و همچنین همچون یک نشانه موتورهای جستجو را به سمت مطلب تان می کشاند.

در این مقاله می خواهیم به بررسی اهمیت جایگاه heading در سئو بپردازیم و همچنین نحوه درست استفاده از آنها بیان کنیم. وبین سئو را دنبال کنید.

دلیل اهمیت عنوان بندی محتوا با تگ Heading

یکی از فاکتورهای موثر در امر سئو بهینه سازی سایت، خوانایی خوب مطلب می باشد. با بخش بندی و تیتربندی درست، خوانایی بالا رفته و خواندن آن هم برای مخاطب و هم برای ربات ها آسان تر خوهد شد. heading تگ در طول زمان دارای ساختار ثابتی بوده نحوه استفاده از آنها هیچ تغییری نکرده است.

ساختار استفاده از تگ های H

برای هر صفحه تنها باید از یک تگ H1 استفاده نمود که با آن تیتر اصلی محتوا تعیین می شود.

heading تگ,تگ h1 چیست,تگ های هدینگ چیست

در تصویر بالا، جایگاه تگ h1 در وردپرس را می بینید که فقط موضوع صفحه را با آن مشخص می کنیم.

به عنوان مثال در یک سایت فروشگاه خرید اینترنتی، یک صفحه برای مشخص کردن دسته بندی محصولات را داریم که همه کالاها را نمایش می دهد. همچنین به ازای هر محصول نیز یک پیج جداگانه وجود دارد؛ در این جا، تیتر اصلی برای صفحه دسته بندی، باید عنوان دسته بندی را مشخص نماید (مثلا محصولات آرایشی) و در صفحه هر کالا نیز؛ عنوان نام محصول می باشد.

بعد از عنوان اصلی تگ H2 را داریم که برای مشخص نمودن عناوین اصلی یا همان زیر تیتر های H1 می باشد. گام بعدی، تگ های H3 هستند که شامل عنوان های وابسته به h2 می باشد.

در مورد تگ های H4 تا H6 بهتر است بدانید که؛ زمانی که متن تان بیش از ۱۰۰۰ کلمه دارد، استفاده از H4، راهکار خوبی است و برای تیترهایی که ارزش زیادی ندارند می توان استفاده نمود. درمورد دو تگ دیگر، در گذشته ارزش داشتند اما در حال حاضر، اصلا جایگاه خاصی ندارند.

تفاوت تیتر با عنوان اصلی سئو سایت

تگ هدینگ چیست همان عنوانی می باشد که درون محتوای هر صفحه گذاشته می شود و هم برای کاربر و هم برای ربات ها قابل دیدن است.

معادل کد HTML تگ های هدینگ به این صورت است:

تگ هدینگ,تگ هدینگ چیست,معنی هدینگ

اما در مورد تگ meta title این متن فقط در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود و و در عنوان مرورگر قابل مشاهده است. تگ html آن به صورت Title است.

از این عنوان برای نمایش عبارتی است که کاربر سرچ می کند و در صفحات سرچ به عنوان تیتر اصلی صفحه نمایش می دهد.

تاثیر تیترگذاری بر روی سئو

با گذشت زمان از تاثیر استفاده از h ها در سئو کاسته شده است اما باز هم مانند یک نشانه برای گوگل به حساب می آیند تا محتواهای طولانی را بتواند کرال کند و نتیجه بگیرد. با این حال تاثیر فوق العاده ای بر خوانایی دارند و خوانایی نیز منجر به حضور بیشتر کاربر در سایت شده و تجربه کاربری را افزایش می دهد.

یک اشتباه در استفاده از تگ های heading

اشتباه بزرگ و رایج در استفاده از تیتر بندی برای نمایش عناوینی است که می خواهیم بر روی آن ها تاکید شود. برای مثال جمله “با ما تماس بگیرید”. می خواهیم توجه خواننده را به این جمله جلب نماییم.

این کار را به هیچ وجه انجام ندهید؛ چرا که آن ها توسط ربات های گوگل شناسایی می شوند و به عنوان یک کیورد برای راهنمایی به کار برده می شوند. این کار پوئن منفی برای سایت شما می باشد.

برای حل این مساله می توانید یک کلاس جدید در css بسازید برای نمایش بهتر مطالب خاص و تبلیغاتی.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *